فواید استفاده از ظروف مسی برای پخت و پز

فواید استفاده از ظروف مسی برای پخت و پز

فواید استفاده از ظروف مسی برای پخت و پز

فواید استفاده از ظروف مسی برای پخت و پز

فواید استفاده از ظروف مسی برای پخت و پز

استفاده طولانی مدت از ظروف آلومینیومی مانند کتری های آلومینیومی می‌‎تواند به اختلال در جذب روی و سلنیوم منجر شده و باعث افزایش خطر عوارضی مثل کم خونی، زخم معده، یبوست و حتی آلزایمر خواهد شد. فواید استفاده از ظروف مسی برای پخت و پز

یکی از مهمترین و موثرترین عواملی که باعث موفقیت در آشپزی می شود ظروف آشپزی می باشد که منجر به خوشمزه شدن طعم غذا نیز خواهد شد..

مدتی است که بسیاری از افراد پخت غذا در ظروف مسی را توصیه می‌کنند اما باید دید که پخت غذا در این ظروف تا چه اندازه فایده و عوارض خواهد داشت.

مصرف بیش از حد ظروف مسی جهت پخت و پز غذا عوارضی مانند افسردگی، بی خوابی، بیش فعالی در کودکان و عوارض دیگر را درپی خواهد داشت از طرفی کمبود مس در بدن خود بیماری‌هایی ایجاد می‌کنند مانند تهی سازی و تخلیه اکسیژن در سلول ها، کاهش HDL کلسترول، مشکلات پوستی، التهاب قوزک پا، کم خونی، کم شدن آنسفالین های مغزی و توهم های شنوایی می‌شود.

پوشاندن ظروف مسی با قلع روش بسیار مناسبی می باشد، اما باید به این نکته توجه داشت که حتی ظروف قلع‌اندود با کوچک‌ترین خراش قلع‌شان از بین می‌رود و موجب آزاد شدن مس در غذا خواهد شد.

به همین علت بایستی در استفاده از ظروف مسی نهایت دقت را بعمل آورد تا در پخت و پز و شستشو خراشی به قسمت قلع اندودشان وارد نشود و خراشی در آنها ایجاد نشود.

معتبرترین مرجع برای مواد داروئی و غذائی سایت رسمی سازمان غذا و داروی امریکا (FDA) است که استفاده از ظروف مسی را برای پخت و پز به ویژه غذاهائی که ماهیت اسیدی دارند مضر دانسته و باعث ایجاد مسمومیت با مس عنوان کرده است.

جذب و نگهداری گرما در ظروف مسی بیشتر از سایر ظروف است و به این دلیل که گرما و حرارت را بصورت یکنواخت پخش می کند باعث خوشمزه شدن و جا افتادن غذا می شود.

مس از عناصر لازم برای فرآیند کم خونی و خونسازی می باشد لذا از این ظروف می توان برای رفع کم خونی استفاده کرد. یکی از مزیت های مهم ظروف مسی پخت سریع سریع غذا در این ظروف می باشد.

دلیل ترد شدن غذاهایی که در این ظروف سرخ می شوند و همچنین طعم لذیذ خورش های ایرانی طبخ شده در ظروف مسی به دلیل این است که انتقال حرارت در مس سریع انجام می شود.

کمبود یون های مسی در خون باعث بروز درد مفاصل می شود لذا پزشکان به کسانی که از این درد رنج می برند داشتن یک دست بند مسی را توصیه می کنند. از سوی دیگر محققین یکی از علت های بروز بیماری آلزیمر را رسوب یون های آلومینیوم در مغز می دانند.

کمبود یون مس باعث احساس رخوت و خواب آلودگی و کسالت می شود. در ضمن هیچ کارتل داروئی نمی تواند از یون یک عنصر برای شما قرص تهیه کند…؛ و آن چیزی که به اسم قرص آهن به خورد شما می دهند شامل مولکول آهن هست که برای بدن هیچ کاربردی ندارد..

یون مس باعث طول عمر مفید و سلامتی جسمی مخصوصاً برای خانم های نزدیک به دوران عادت ماهیانه دارد. جالب است بدانید که در شمال ایران موقع پخت خورشت (مخصوصاً فسنجون) یک تکه آهن یا نعل اسب می اندازند وسط خورشت تا کاملا رنگ بگیرد… این کار باعث آزاد شدن یون های آهن و سلامتی بدن می شود. یکی از دلایلی که سبب شده است مردم مازندران و گیلان تقریباً در حد صفر دچار بیماری های خونی و سرطان خون شوند به خاطر همین موضوع می باشد..

دیدگاه بو علی سینا در مورد مس

دیدگاه بو علی سینا، مس دو نوع قبرصی سرخ مایل به زرد و از همه بهتر است؛ و دیگر مس سرخرنگ است که انواع روشن و سیاه و طالیقون (سوخته تند و نیزو گیرنده است) مس شسته بهترین درمان زخم و ناشسته اس نیز همین خاصیت را دارد.

مزاج آن گرم و خشک است. گویند اگر موی را با موچین مسی طالیقون بچینند نمی روید که صحیح نیست.

مصرف آن (موضعی و خوراکی) موی را سیاه می کند. گوشت زائد را می خورد و از گسترش عفونت ها و غده ها جلوگیری می کند؛ و با عسل از سفتی آنها می کاهد با عسل زرد آب را بیرون می ریزد. اگر به کام برسد قی را تحریک می کند یک مثقال و نیم شربت آبکی به آن اسهال بدون آزار می آورد.

ممکن است موجب بروز بیماری شود. از دیدگاه طب سنتی نیز ظروف سنگی و سفالی و لعابی و گلی بهترین ظروف هستند..

برای عضویت در کانال تلگرام فروشگاه اینترنتی نکوآرا روی این لینک کلیک کنید:
https://telegram.me/nekooara  بعد از ورود به لینک زیر بر روی دکمه Join کلیک کنید!

همچنین می توانید با کپی این لینک و ارسال آن به دوستان تان، آنها را به خانواده نکوآرا دعوت کنید. این کار شما کمک بزرگی به ما خواهد بود و ما قدردان لطف شما هستیم.

همچنین می توانید از صفحه اینستاگرام ما نیز دیدن فرمایید .

https://instagram.com/nekooara

 

منبع مقاله: https://www.yjc.ir

جهت بازدید از محصولات به لینک های زیر مراجعه فرمائید.

ظروف آشامیدنی مسی
لیوان پارچ فنجان
copper-dishwares

درباره نویسنده